Sakız Ağacı Mastika Altın Damla

Altın damla sakızı(piastacia lentiscus), Ege kıyılarında ve en çok Yunanistan’a hediye ettiğimiz adalardan Sakız Adasın’da yetişir. Diğer adı Mastikadır. Meşhut mastika oyun havası buradan ismini alır. Bütün ağaç sakızları gibi ağacın gövdesi çizilerek elde edilir. Diğer sakızlar gibi yara tedavi edici özelliği vardır. Petrol ürünü sakız yerine bu sakızı çiğneyiniz.

İçindekiler:

  • Acı Madde
  • Uçan Yağ
  • Reçine
  • Masticin

Yan Etkisi:

Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.

Şifası:

Diş etlerini kuvvetlendirici: Altın damla sakızı çiğnenir.

Mide gastridi, ülser: Altın damla sakızı, keten tohumu, kekik öğütülüp balla macun yapılarak aç karına 1’er tatlı kaşığı yenir.

Gaz söktürücü: Altın damla sakızı, nane, rezene ile beraber öğütülüp balla macun yapılıp yemeklerden sonra 1’er çay-tatlı kaşığı yenmeye devam edilir.

Apse, iltihap, yara: Altın damla sakızı un haline getirilip yaralara eski lir. 50 gr. bal mumu , 150 gr. zeytinyağı, ile ısıtılıp krem haline getirilir. Soğuyunca 7.5 gr. altın damla sakızı öğütülüp kremin içine karıştırılır. Yaralara ve iltihaplı yerlere bu kremden sürülür.

Yanık: Aynı krem yanıklara sürülür.

Öksürük, bronşit: 2. maddedeki macun aç iken yenmeye devam edilir.

Balgam söktürücü: Altın damla sakızı, ıhlamur, keten tohumu öğütülüp balla macun yapılıp 1’er tatlı kaşığı yenmeye devam edilir.

Nefes darlığı: Altın damla sakızı, sinirli otla birlikte biberiye ile beraber öğütülüp balla macun yapılıp  1’er tatlı kaşığı yenmeye devam edilir.

Ağız kokusu: Altın damla sakızı çiğnenir.

Bir Cevap Yazın