Papatya

Papatya kreminin egzama tedavisinde en az hidrokortizonlu kremler kadar faydası dokunabilir. Michigan Üniversitesi’nde yapılan deneylerde, papatya kremi uygulamasının yüzde %60 oranında, 0.25’lik hidrokortizonlu krem kadar etkili olduğunu belirtmiştir. Topikal papatya kremi egzamanın iyileşmesini destekler, yanma ve kaşıntıları azaltır. İltihap giderici bir bitki olan papatya cilt tahrişleri, güneş yanıkları, çürükler için olduğu kadar egzama için de önerilir. Egzamada cildin kurumaması ve nemlendirilmesi önemlidir. Cildi nemlendirmek için doğal yağ kullanmak isteyenler papatya yağından faydalanabilirler. Nemli cilt daha az kaşınır.

Önemli Bir Nokta papatya alerjisi nispeten sık karşılaşılan bir durumdur. Dolayısıyla ilk önce cildinizin papatyaya alerjisi olup olmadığını test etmeniz gerekir. Elinizin üzerinde (elbette egzamasız bölgede) deneme yapabilirsiniz.

 

Kaynak : http://iyigelenbitkiler.com/egzamaya-iyi-gelen-bitkiler/

 

 

 

Egzama alerjik bünyelerde daha sık görülür bu nedenle bitki kürlerini uygularken dikkatli olmalısınız. Bitkiler bilinen alerjenler arasındadır ve bu nedenle cildiniz için seçtiğiniz bitkilerin sizin cilt tipinize uygun olması gerekir. Bu konuda sağlık uzmanlarına ve doktorunuza danışabilirsiniz. Cilde sürülen, dışarıdan uygulanmak üzere hazırlanmış bitkisel yağlar kesinlikle ağızdan alınmamalıdır. Satın aldığınız ürünlerin etiketlerini dikkatlice inceleyin ve kullanım talimatına uymaya özen gösterin.

Bir Cevap Yazın