Lavanta Yağı ile Makyajınızı Temizleyin

Lavanta Yağı

Suna Dumankaya, okur sorularını cevaplıyor.

Cildim çok hassas. Hostes olduğum için her gün makyaj yapmak zorunda kalıyorum. Makyajımı silerken cildim çok yanıyor. Bana cildimi tahriş etmeyecek bir makyaj temizleme losyonu tarifi verir misiniz?

Nurten T. / İstanbul.

Cevap

İlk fırsatta cilt doktoruna gidip muayene olun. Ayrıca 2 adet salatalığı rendeleyip suyunu çıkarın. Bu suyu 1 tatlı kaşığı badem yağı ve 2 damla lavanta ile karıştırın. Makyajınızı bu karışımla silin. Yüzünüze her gün lavanta çayı ya da ıhlamurla kompres yapın.

Lavanta nedir ?

Akdeniz bölgesinde, genellikle dağlık ve taşlık alanlarda yetişen, ince ve uzun ince gümüşi yaprakları olan, menekşe renkli, hoş kokulu bir bitkidir. Günümüzde genellikle Rusya, Afrika, Amerika Birleşik Devletleri’nde sıklıkla yetişmektedir. Ortalama olarak 50-100 santimetre uzunluğa sahiptir ve bir çok dalı mevcuttur, yaprakları ise yukarıya doğru uzar.

Lavanta kokusu oldukça hoş bir yapıya sahiptir ve çiçekleri mor ve mavi renklidir. Çiçeklerinde bulunan yağ, parfüm yapımında sıklıkla kullanılır. Evlerde, bahçelerde dekoratif amaçlı halk tarafından kullanılmaktadır fakat güneş alan yerlere bu bitkiyi konumlandırırsanız yetişmesi daha sağlıklı olacaktır.

Bir Cevap Yazın