Dut Kremi Beyaz Dutun Sedef ve Egzamaya Faydaları

Dut Kremi

BEYAZ DUT KREMİ

Baharın sonu yaz başının yumuşak ve tatlı meyvesi çocukluğumdan beri favorilerimdendir.Bir türü olan dutun morus alba (beyaz dut), morus bombycis, morus nigra (karadut), morus latifolia, morus rubra (kırmızı dut) bunlardan birkaçıdır.İç Anadolu’da yetişen beyaz dutlar Anadolu’ya özgüdür.Dut dalından toplanınca hemen tüketilmelidir.Hemen tadı değişmeye başlar.
Taze dut insanlar ve kuşlar için doğal antibiyotiktir. Özellikle kuşlar yazın sıcaklarda artan bakterilere karşı kullanılırlar.Günümüzde belediyeler çevreyi kirletiyor diye dut ağaçlarını katlediyorlar.Şehirlerde kuş popülasyonunun azalmasının başlıca nedenlerindendir.Kışın tüketilen kurutulmuş dut da hem tatlı hemde doğal antibiyotik sağlamış olur.

KAPANMAYAN YARALAR İÇİN

Beyaz dut kurusu ve yapraklarının bazı iltihaplı hastalıklara karşı kullanıldığı eskiden beri bilinmektedir. Dutun yapraklarında kendine özgü doğal antibiyotik ve antiseptik özelliği olan etkin maddeler bulunmaktadır. Şeker hastalarının derilerinde kapanmakta geciken yaralara karşı taze dut yaprağından hazırlanmış ve ılık olarak uygulanacak dut yaprağı çayının pansumanı iyi bir destekleyicidir.

 

BEYAZ DUT KURUSUNUN BAZI ÖNEMLİ ETKİN MADDELERİ

thiamin quercetin
valerik asit potasyum
rutin pelar gonidin
riboflavin petunidin
morusink vanon
isoquercetin sanggenon
niacin p-cresol

Ayrıca beyaz dut kurusu kürü el ve ayak egzamalarına mükemmel bir devadır.Eşim elleri çatlak oldu.Suya dokunamaz olmuştu. Doktora gittik egzama teşhisi kondu.İlaçların bir faydası olmadı.Kurutulmuş kullanmaya karar verdik ve ikinci kullanışında faydasını görmeye başladı. Ve bir ayda tamamen iyileşti.Beyaz dut kurusu çayı kandaki iltihabı temizlemeye yardımcı olur.
BEYAZ DUT KURUSU KÜRÜ EGZAMAYA KARŞI
Egzama kremi için hazırlanacak kür için; geniş bir tencereye yarım litre klorsuz su konur. Kaynayınca içine üç-dört yemek kaşığı beyaz dut kurusu konur. Kısık ateşte altı dakika kadar kaynatılır. Süre dolunca ılımaya bırakılır.El dayanacak kadar olunca eller veya ayaklar içine daldırılır.On beş dakika içinde bekletilir.Eğer soğursa ısıtılır,dayanabileceği sıcaklıkta olmalıdır.Su seviyesi tam ulaşmayan bölgelere kaşık yardımıyla alınıp üzerine dökülmelidir.On beş dakika dolunca çıkarılan uzuvlar bir saat yıkanmamalıdır.Sonrada sadece su ile durulanmalıdır.

Dut Kremi Kür gün aşırı (bir gün yapıp bir gün ara verilmelidir) uygulanmalıdır.Beşinci uygulamadan sonra da bir iyileşme belirtisi yoksa kesilmelidir.Egzamanın yüzlerce çeşidi var.Kür bir buçuk ay uygulanabilir.

dut kremi
dut kremi

Benzer Yazılar İçin Tıklayınız.

DİKKAT!
Şeker hastalarının beyaz dut kurusu çayından uzak durmaları gerekir.
Bitki çayı tarifleri kısık ateşte ve ağzı kapalı olarak hazırlanmalıdır.

Bir Cevap Yazın