350 TL ve üzeri siparişlerde ücretsiz kargo fırsatı!

shopping_basket Sepetim

İç Mekan Bitkilerinizi Yaz İçin Dış Mekana Taşımadan Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Ilıman sıcaklıkları ve yazın güneşli günlerini seven tek kişi siz değilsiniz, bitkileriniz de seviyor! 

Tüm bitkiler dışarı çıkabilir mi?Evet, tüm iç mekan bitki örtüsü bitkilerimiz sıcak yaz aylarında dışarı çıkabilir. Ne de olsa bitkilerin evrimleştiği yer burası! Temiz dış havayı kesinlikle sevecekler. Akılda tutulması gereken en önemli şeylerden biri, bitkilerinizi dış mekana yerleştirirken dış mekan güneş ışığının yoğunluğudur.

Doğal ortamlarında, birçok yaygın ev bitkisi, yukarıdaki uzun ağaçların gölgesi tarafından filtrelenen parlak, dolaylı ışıkta orman zemini boyunca büyür. İç mekanlarda dolaylı ışığı tercih eden bitkiler için, bitkinizi doğrudan güneş alan alanlardan kaçınarak dış mekana yerleştirirken bunu taklit etmek isteyeceksiniz. Bitkinizi dış ortama alıştırmak da önemlidir.


Bir bitkiyi dış ortama nasıl alıştırabilirim?


Uyum, bitkinizi yavaş yavaş ışık yoğunluğu veya sıcaklıktaki bir değişiklik gibi yeni bir ortama sokma işlemidir. Doğru uyum, bitkinizin büyümeyi durdurabilecek veya bitkiye zarar verebilecek aşırı stresten kaçınarak yeni yuvasına adım adım uyum sağlamasına olanak tanır.

Bitkinizi iklime alıştırmak için, ilk gün onu bir veya iki saat dışarıda gölgeli bir alana koyarak başlayın, sonraki 7-10 gün içinde açık havada geçirdiği süreyi yavaş yavaş artırın. Çoğu bitkinin, çok daha az yoğun olduğu sabahları doğrudan güneş alması uygundur. Bitkiniz sabah güneşi alacaksa, alışma sürecini başlattıktan yaklaşık beş gün sonra sabahları kısa sürelerle güneşe koymaya başlayın. Dolaylı ışığı tercih eden bitkiler için, sabah 10'a kadar güneşten gölgelenmeleri en iyisidir.

Cennet Kuşu, Sansevieria ve çoğu kaktüs gibi doğrudan güneş ışığına dayanabilen bitkiler bile en az 10 günlük bir süre boyunca kademeli olarak tanıtılmaya ihtiyaç duyar. Bu, kavrulmuş yapraklar yaşamadan tam dış mekan güneş ışığının yoğunluğuna alışmalarını sağlayacaktır. 


Bitkimi dışarı çıkarmanın güvenli olduğunu ne zaman anlarım?


Dış ortam sıcaklıkları sürekli olarak 50°F'nin üzerinde kaldığında bitkilerinizi dışarıya taşımak güvenlidir. Hava durumu raporuna dikkat edin. Gece sıcaklıkları 50°F'nin altına düşecek şekilde ayarlanmışsa, bitkilerinizi gece için getirin. Sıcaklık yükseldiğinde onları tekrar dışarı çıkarın.

Unutursanız ve kısa bir süre daha düşük sıcaklıklara maruz kalırlarsa, muhtemelen uzun vadede iyi olacaklardır! 50°F'nin altındaki sıcaklıklar birkaç hafta büyümelerini engelleyebilir ve 35°F'nin altındaki sıcaklıklar bir miktar yaprak hasarına neden olabilir. Donma sıcaklıkları, çoğu ev bitkisinin yapraklarını tamamen öldürür, ancak kökler, yalnızca kısa bir süre maruz kaldığında genellikle hayatta kalır.


Bitkimi dışarıdayken tekrar sulamam gerekecek mi ?– Sıcaklık, ışığa maruz kalma ve rüzgar: Daha yüksek sıcaklıklar, ışık seviyeleri ve rüzgar hızları, bitkinizin daha iyi su kullanmasına neden olur. daha hızlı su, yani daha sık sulamanız gerekecek. Daha düşük sıcaklıklar, ışık ve rüzgar bitkinin su kullanımını yavaşlatır.

– Nem: Nem oranı düşük olan bitkilerin daha sık sulanması gerekirken, yüksek nemli bitkilerin daha seyrek sulanması gerekir.

– Yağış: Bitkiniz yağış alıyorsa bu sizin için daha az sulama anlamına gelebilir. Genel olarak 1 "veya daha fazla bir yağış, tam bir ıslanmanın yerini alabilir. Yeterince yağmur aldığından emin olmak için bitkinizin toprağını her zaman kontrol edin ve fazla suyun serbestçe akabilmesi için yağmur alan dış mekan bitkilerinde bitki tabağını çıkarın.


Siz ve bitkiniz dışarıdaki yeni rutine alışırken, her bitkinin toprak nemini yakından takip etmeniz önemlidir. Bitkilerinizin yeni evlerine nasıl tepki verdiğini ve havadaki değişiklikleri öğrenene kadar toprağı her gün kontrol etmenizi öneririz.


Bitkimin güneş yanığı olması mümkün mü?


Evet! Güneşi seven bitkiler bile , içeriden dışarıdaki yoğun güneş ışığına taşınmadan önce uygun şekilde alıştırılmazsa yanabilir. Ağartılmış yapraklar, güneş yanığının yanı sıra, doğrudan güneş ışınlarına maruz kaldıkları yapraklarda kahverengi çizgiler olduğunu gösterebilir. Güneş yanığı genellikle ölümcül değildir. Etkilenen yaprakları kesebilir ve yeni yaprakların oluşmasını bekleyebilirsiniz. Bitkinizi daha gölgeli bir alana taşıyın, geri dönecektir. 


Ya yağmur yağarsa? Bitkim dışarıda kalabilir mi? 


Kesinlikle! Özellikle hafif ve düzenli bir yağış sırasında. Rüzgara dikkat edin; hafif yağmur şiddetli bir fırtınaya dönüşürse bitkilerinizi her zaman emniyete alın ve koruyun. Şiddetli rüzgar ve yağmur, bitkilerinizin yapraklarını parçalayarak, gövdelerini kırarak ve hatta saksıları yanlarına devirerek elementlerden korunmazlarsa yapraklarına zarar verebilir. Bir fırtına sırasında bitkilerinizi daha korunaklı bir alana taşırsanız, yağmur durduğunda ve güneş tekrar göründüğünde nerede oturduklarını aklınızda bulundurun. Yaprakları parlak güneş ışınlarından korumaya özen gösterin.


Başka ipucu var mı?

Daha fazla öğrenmek ister misiniz? Bitki bakımıyla ilgili tüm sorularınız ve tavsiyeleriniz için Bitki Center Ekibi ile iletişime geçin!

WhatsApp İletişim