350 TL ve üzeri siparişlerde ücretsiz kargo fırsatı!

shopping_basket Sepetim

Klima Bitkiler İçin Kötü mü?Dışarısı sıcak ve bunaltıcı olduğunda klimayı açmaktan keyif alabilirsiniz, ancak bitkiniz klimanın daha soğuk ve daha kuru etkilerine nasıl tepki veriyor? Pek çok bitki, özellikle nemli orman habitatlarına özgü para ağaçları ve dracaenas gibi tropik bitkiler olmak üzere sıcak ve puslu havalarda gelişir . Bizim için rahat olan serin ve kuru hava ne yazık ki pek çok ev bitkisi için o kadar faydalı değil.


İklimlendirme Bitkileri Nasıl Etkiler?Klima kullanmaktan kaynaklanan bitkiler için en büyük düşüş, daha düşük sıcaklıklar ve nemdir. İşte bitkilerinizin evinizdeki soğuk, şartlandırılmış havadan muzdarip olduğuna dair birkaç işaret:


İyi haber şu ki, klimanızı kapatmanız veya iç mekan bahçeciliğini tamamen bırakma riskiniz yok. Burada, klimanın bitkileriniz üzerindeki olumsuz etkileriyle mücadele etmenin birkaç farklı yolu var.


Bitkilerinizi İklimlendirmeden Nasıl Korursunuz?Daha İyi Bir Konum Seçin


Doğrudan soğuk hava üflemesi bitkilerinizi kuruttuğundan ve hatta bitki hücrelerine zarar verebileceğinden, tesisinizi havalandırma deliklerinden uzaklaştırmanız çok önemlidir. Aslında, yılın daha soğuk aylarında sık sık açılan pencere veya kapıların yanına yerleştirilen bitkiler için de aynı şey söylenebilir.

Bitkilerinizi daha sıcak odalara veya havalandırma deliklerinden uzağa taşımayı deneyin, bu yeni yerler aynı zamanda o bitki için gereken aydınlatma koşullarını da sağlıyorsa. Evinizdeki mutfaklar , banyolar ve çamaşır odaları gibi alanlar daha nemli ve sıcak kalma eğilimindedir.


Nem Düzeylerini ArtırınBitkinizi daha iyi bir yere taşıdıktan sonra, gelişmesine yardımcı olmak için bitkinizin etrafındaki iç mekan nem seviyesini artırmanıza yardımcı olabilir. Klima kuruyabilir ve çoğu klimalı odada nemin %30-40 arasında bir yere düşmesine neden olabilir. Ev bitkileri için ideal nem seviyesi %40-60 arasındadır ve tropik bitkiler aralığın üst sınırını tercih eder.

Gerçekte, tüm evinizi bu kadar nemli tutmak pratik veya yararlı değildir. Bununla birlikte, bitkilerinizin çevresinde havada daha fazla su buharı tutan küçük alanlar olan nemli mikro iklimler oluşturmak mümkündür. İşte deneyebileceğiniz birkaç strateji:


WhatsApp İletişim